چک لیست حفظ و نگهداری سرور

با توجه به اهمیتی که سرورها دارند و اینکه به صورت مداوم روشن بوده و مشغول کار هستند، حفظ و نگهداری این دستگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. نگهداری از سرور نیازمند رعایت مواردی است که حتما باید انجام شود؛ در ادامه با میزبان سایت همراه باشید تا چک لیست حفظ و نگهداری سرور را بررسی کنیم.

اطمیان از کارکرد درست سیستم پشتیبان گیری خودکار

اولین قدم جهت Server maintenance اطمینان از عملکرد سرویس  پشتیبان گیری خودکار یا همان بکاپ است. استفاده از بک آب آزمایشی برای این کار توصیه میشود و حتما بررسی کنید داده‌ها در محلی صحیح ذخیره ‌شوند. از مواردی که در نگهداری از سرور در الویت قرار دارد؛ ذخیره‌سازی داده‌هاست.

بررسی مصرف دیسک و نگهداری سرور

از سیستم خود همچون یک سیستم بایگانی استفاده نکنید. برای این منظور بهتر است گزارش‌ها، ایمیل‌ها و تمامی نرم‌افزارهای قدیمی که دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید را حذف کنید. حذف برنامه‌های قدیمی از حافظه سیستم به بهبود امنیت کمک خواهد کرد.

در صورتی که از کل حافظه و ظرفیت دیسک سرور استفاده کنید، داده‌ها ممکن است با مشکل روبرو شده و سرور متوقف شود. اگر از بیش از ۹۰ درصد فضای دیسک را استفاده کرده‌اید، یا مواردی که نیاز ندارید را پاکسازی کنید و یا نسبت به افزایش ظرفیت دیسک اقدام نمایید.

چک لیست حفظ و نگهداری سرور

بررسی هشدار RAID

تمامی سرورها از RAID  استفاده میکنند؛ وضعیت RAID باید به صورت مداوم مانیتور و کنترل شود. اگر به هشدار RAID توجهی نشود، دیسک دچار مشکل شده و در نهایت تمام سیستم با شکست روبرو خواهد شد. البته احتمال وقوع این هشدار شاید 1 درصد باشد؛ ولی در هر صورت از موارد بسیار با اهمیت است.

بروزرسانی سیستم‌عامل

از جمله نکات مهم دیگر Server maintenance میتوان به به‌روزرسانی سیستم‌عامل سرور اشاره کرد. سیستم‌عامل‌ سرور ممکن است ویندوز یا لینوکس باشد. در صورتی که سیستم‌عامل سرور را به‌صورت دستی به‌روزرسانی کنید، ممکن است برخی از تنظیمات مهم امنیتی را فراموش کنید و این امر خود باعث جلب توجه هکرها به سمت سرور شما خواهد شد. بنابراین بهتر است با انجام تنظیمات لازم، کاری کنید که سیستم عامل خود بروزرسانی را به صورت ماهانه و یا هفتگی انجام دهد.

بروزرسانی کنترل پنل

اگر از کنترل سرور استفاده میکنید، توجه کنید که همیشه بروز رسانی شود؛ هم خود کنترل پنل و هم سایر نرم‌افزارهای کنترلی. مثلاً در کنترل پنل  WSP، بروزرسانی و آپدیت کنترل پنل برای رفع مشکلات حاصل از نرم افزارهای ثانویه مانند وب سرور کافی نخواهد بود؛ بلکه برای برطرف کردن مشکلات شناسایی شده، باید نسخه PHP را به صورت دستی بروز رسانی کنید.

بروز رسانی برنامه‌ها و نگهداری سرور

برنامه‌های کاربردی وب یا برنامه‌های تحت وب منسوخ‌شده در بیش از ۹۵ درصد از شکاف‌های امنیتی موثر خواهند بود. پس از بروزرسانی سرور، برنامه‌های کاربردی وب را هم حتماً به‌روزرسانی کنید؛ مخصوصاً برنامه‌هایی مانند وردپرس.

بررسی ابزارهای مدیریت از راه دور

اگر سرور خود را از یک شرکت میزبان تهیه کرده‌اید، ممکن است برای اطمینان از صحت کارکرد لازم باشد از ابزار مدیریت از راه دور سرور خود را بررسی نمایید. ابزاری مانند دسترسی ریموت، Remote Console،Remote Reboot  و همچنین Rescue Mode و پنل روشن خاموش کردن سرور از این دست برنامه‌ها و ابزارها هستند.

بررسی عملکرد ابزارهای مدیریت از راه دور از دیگر نکاتی هستند که در چک لیست حفظ و نگهداری سرور قرار دارند.

چک لیست حفظ و نگهداری سرور Server maintenance

تغییر رمزهای عبور و Server maintenance

پیشنهاد میشود هر شش ماه الی یک سال تمامی رمزهای عبور را تغییر دهید، خصوصا اگر رمز عبور را برای حفظ و نگهداری سرور به شخص دیگری داده‌اید. این مورد نیز از اهمیت زیادی در چک لیست حفظ و Server maintenance قرار دارد.

بررسی خطاهای سخت افزاری

ممکن است در سرور خطاهایی رخ دهد که حتماً باید بررسی شوند. بررسی لاگ‌های مربوطه جهت شناسایی هرگونه نشانه حاکی از مشکل سخت‌افزاری اهمیت زیادی دارد. هشدار مربوط به گرم شدن زیاد، مشکل خواندن دیسک، خرابی شبکه و … ممکن است آغارگر بروز مشکلات سخت‌افزاری باشند.

این موارد نادر هستند اما ارزش بررسی را دارند. مخصوصا اگر سیستم شما همانند چیزی که باید عملکرد مناسب ندارد. هرچند احتمال به وجود آمدن این خطاها بسیار کم است، اما باید حتما به آن توجه کرد. چون پیش آمدن خطایی هرچقدر کوچک ممکن است باعث بروز مشکلات شدید و از کار افتادن سرور شود.

بررسی امنیت سیستم

پیشنهاد می شود امنیت و Server maintenance را دوره‌ای توسط ابزارهای کنترل از راه دور مانند Nessus مورد بررسی قرار دهید. ابزارهای متختفی برای این کار وجود دارند که همانند بررسی دوره‌ای پزشک بوده و تمامی موارد امنیتی را در مورد سرور اسکن و ارزیابی میکنند. انجام این بررسی‌ها شامل بررسی پیکربندی سیستم، آپدیت OS و… حداقل چهار مرتبه در سال واجب هستند.

بررسی حساب های کاربران

اگر تغییراتی در کارمندان خود داشتید و یا مشتری‌هایتان کنسل شده‌اند، میبایست فایل‌های مربوط به این کاربران را از سیستم خود حذف کنید. ذخیره سایت‌ها و کاربران قدیمی ممکن است تبعات امنیتی و حتی قانونی به همراه داشته باشد.

علاوه بر این اگر یکی از کارکنان‌تان محیط کار را ترک کند، ممکن است در آینده در شرکت‌های رقبا استخدام شوند و با داشتن دسترسی‌هایی از محیط کار قبلی خود، اقدام به خراب‌کاری در سیستم سرور شما کند. این موارد را در چک لیست حفظ و Server maintenance خود باید باید حتما رعایت کنید.

بررسی بهره‌وری و Server maintenance

میزان کارکرد دیسک، CPU، RAM و شبکه را در سرور بررسی کنید. اگر میزان کارکرد هریک از این موارد بحرانی شود، باید منابع را افزایش داده یا به سروری جدید انتقال دهید.

امیدواریم که این مطلب برای شما کاربران عزیز مفیدواقع شده باشد. ممنونیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. برای یادگیری و آموزش مطالب بیشتر لطفاً به وبلاگ میزبان سایت مراجعه کنید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس

تـــهــــران، نــیــاوران
مجتمع اطلس مال

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
پنج‌شنبه 9 الی 13

راه ارتباطی

02128422586 | 02128422596
info@mizbansite.com

logo-samandehi

2010-2022 | تمامی حقوق نزد میزبان‌سایت محفوظ میباشد